Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány         

 

Magunkról

Aktuális hírek

Tevékenységek

Projektek

Folyóiratok

Szakirodalom

Rendezvények

Publikációk

Európai munkavédelem

Szakmai névjegyzékek

Szabályozás

Elérhetőségek, megközelítés

 

 

Tevékenységek

Munkakörnyezeti Vizsgáló Laboratórium

Munkahelyi kockázatértékelés, jogszabályi megfelelőség vizsgálat

Potenciálisan robbanásveszélyes környezetben lévő munkahelyek kockázatértékelése

Munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer

Műszaki biztonsági felülvizsgálat

Adatbázisok PC-re

Folyóiratok

Szakirodalmi tájékoztatók

Tanfolyamok

Kiadványok

A MUNKAHELYI EGÉSZSÉGVÉDELMI ÉS BIZTONSÁGI IRÁNYÍTÁSI RENDSZER (MEBIR)

 

A Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány munkatársai több, magyar és külföldi vállaltnál sikeresen elvégezték, illetve végzik a MEBIR kiépítésével és bevezetésével kapcsolatos feladatokat, ezért a megfelelő tapasztalatok birtokában hatékonyan tudnak közreműködni a gazdálkodó szervezetek ilyen irányú céljainak megvalósításában.

 

A munkavédelem, a munkakörülmények állapotát jelentősen befolyásolja a megelőző (preventív) tevékenység mennyisége és minősége. Közismert tény, hogy jelentősen kisebb költséggel jár a balesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzése, mint azok következményeinek finanszírozása.

 

A munkavédelem hatással lehet a vállalat teljesítményére a legkülönbözőbb módon, például

az egészséges dolgozó termelékenyebb és magasabb minőséget képes előállítani; a kevesebb munkával kapcsolatos betegség következtében csökken a betegállomány; a munkafolyamatok igényeihez optimalizált berendezések és munkakörnyezet magasabb termelékenységet, jobb minőséget és alacsonyabb munkavédelmi kockázatot eredményez; a sérülések és a betegségek számának csökkenése kevesebb kárt és kisebb felelősségi kockázatot eredményez.

 

A gazdálkodó szervezetek számára törvény és különböző jogszabályok írják elő a munkavédelmi tevékenységük minimális követelményeit. A jogszabályokba foglalt követelmények többségének megvalósítási módját a gazdálkodó szervezetre, pontosabban a munkáltatóra bízzák.

A munkahelyi egészség és biztonság - írott vagy íratlan - követelményeinek maradéktalan teljesítéséhez az anyagi erőforrások általában, csak korlátozott mértékben állnak rendelkezésre. A vezetésnek éppen ezért mindig meg kell keresni azokat a területeket - pontokat - és intézkedéseket, ahol a rendelkezésre álló anyagi és egyéb erőforrásokkal és eszközökkel a lehető legjobb eredményeket lehet elérni, vagyis veszélyeket meg lehet szüntetni a kockázatokat az elfogadható szintre, lehet csökkenteni.

 

A korszerű irányítás alapkövetelménye hogy előretekintően, és ne csak a kudarcokból levont tanulságok alapján hozza meg döntéseit, vagyis ne csak a bekövetkezett balesetek, üzemzavarok korrigálására épüljön vezetési stratégiája, hanem előre tekintve kísérelje meg a problémák előrejelzését, jóval azok felmerülése előtt.

 

A munkavédelem irányításának legkorszerűbb eszköze az MSZ 28001:2003 szerinti munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer (MEBIR), illetve annak kiépítése és bevezetése a gazdálkodó szervezeteknél. A MEBIR bevezetésnek feltétele, hogy a gazdálkodó szervezet vezetősége határozza meg, dokumentálja és hagyja jóvá a munkavédelmi politikáját. A politikának: tükröznie kell a szervezet kockázatainak természetét és kiterjedését; tartalmaznia kell a folyamatos fejlesztés iránti elkötelezettséget; tartalmaznia kell a jogszabályoknak és a szervezet által meghatározott követelményeknek való megfelelőség iránti elkötelezettséget; dokumentáltnak, bevezetettnek és karbantartottnak kell lennie; ismertnek kell a munkavállalók előtt azzal a céllal, hogy tisztában legyenek a munkavédelmi kötelezettségeikkel. Az ilyen politikára épülő munkavédelmi tevékenység magában hordozza a munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések hatékony megelőzésének lehetőségét.

 

A Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány által kiépített rendszereket az SGS Yarsley International Certification Services cég auditálta és tanúsította.

 

Az MSZ 28001:2003 szabvány szerinti Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszer kialakításának szakmai programja

 

 

1. munkalépés A MEBIR bevezetésének előkészítése, helyzetfelmérés, a szervezeti és irányítási rendszer átvilágítása.

 

1.a. A rendszer kiépítési ütemének kidolgozása.

 

2. munkalépés A vállalat szakembereinek és a munkavédelmet érintő kérdésekben döntési, végrehajtási hatáskörrel rendelkező vezetőinek felkészítő képzésé

 

3. munkalépés A MEBIR kézikönyv elkészítése

 

4. munkalépés A MEBIR eljárási utasítások kidolgozása.

 

5. munkalépés A MEBIR bevezetésének indítása menedzselése

 

6. munkalépés Belső auditorok felkészítő képzése

 

7. munkalépés A tanúsítási auditra való felkészítés, a tanúsítás menedzselésének lefolytatása

 

Az így kiépített rendszer kompatibilis a minőségirányítási (MIR) és a környezetközpontú irányítási (KIR) rendszerekkel.

 

Remélem felkeltettem érdeklődését, várom megkeresését.

 

 

 

Tisztelettel:

 

 

Dr.Molnár Jenő

    igazgató

 

MUNKAVÉDELMI KUTATÁSI KÖZALAPÍTVÁNY

1021 Budapest, Ötvös János utca 2.

Dr.Molnár Jenő igazgató

Telefon: 200-7962; 394-2922

Mobil:06-309-604-209

E-mail: molnar@mkk.org.hu

www.mkk.org.hu

 

Magunkról         E-mail: mkk@mkk.org.hu                      Cím: H-1028 Budapest, Ötvös János u. 2,                      Kapcsolat         Webmaster