Dr. Grónai Éva, Dr. Écsy Mária, Dr. Galgóczy Gábor*

(*Fodor József OKK-OMFI)  

Pályakezdő fiatal munkanélküliek esélye a munkavállalásra  

Összefoglalás

Az Európai Unióban 18 millió a munkanélküliek száma. 2002-es adatok szerint Magyarországon 344.901 fő volt munkanélküli, közülük 27.000 fiatal pályakezdő munkanélküli volt (14-24 év közöttiek.) 1993-2003. között a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézetében 1237 fiatal munkanélkülit vizsgáltunk meg. Vizsgálatunk során regisztráltuk a fiatal munkanélküliek nemét, életkorát, lakhelyét, életmódbeli szokásait, valamint panaszaikat és a morbiditási viszonyokat.

Vizsgálataink alapján megállapítható volt, hogy a munkanélküliség gyakoribb a fiatal férfiak körében (60%-40% a férfi/nő arány), mint a nőknél. Gyakoribb volt a férfiak körében az alacsonyabb iskolai végzettségűek aránya is (kevesebb, mint 8 osztály). Megállapítható volt továbbá, hogy a munkanélküliség ténye szorosan összefügg az életminőséggel, a legtöbb páciens valamilyen betegségben szenvedett.

Az alábbi betegségek fordultak elő leggyakrabban:

• Visus eltérés, amblyopia 21%

• Caries 19%

• Túlsúly 15%

• Légúti allergiás betegségek 14%

• Mozgásszervi betegségek 11%

• Bőrgyógyászati megbetegedések 7%

• Magas vérnyomás 6%

• Halláscsökkenés 3%

• Ideg és elme kórkép 4%

A szerzők külön ráirányítják a figyelmet azokra a betegségekre – mentális retardáció, depresszió, pszichiátriai kórképek, epilepszia, carcinoma cerebri –, amelyekben szenvedő fiatal munkanélküliek munkaerőpiacra kerülési esélye jelentősen csökkent.

Összefoglalva az eredményeket: a vizsgált fiatal munkanélküliek 80%-a alkalmas volt a felajánlott szakma elsajátítására. A megvizsgáltak 20 %-a egészségi állapota miatt semmilyen szakma elsajátítására sem volt alkalmas. Őket – fiatal koruk ellenére – az Országos Orvosszakértői Intézetbe utaltuk járadék megállapítása céljából.

Kulcsszavak: munkanélküli, egészségi állapot, betegség, szakmai képzés.

Summary Recently unemployment in the EU is 18 million. The rate of young unemployed (males and females, aged 15-24) is 16,6 %. In 2002 the number of unemployed was 344.901 in Hungary, among them 27.000 persons of young people (aged 15-24). The Hungarian National Institute of Occupational Health examined 1237 young unemployed between 1999-2003. The main objective of the exam was to reveal whether the health status of young unemployed enabled them to start a vocational training or education. We analysed the distribution of unemployed persons according to gender, place of living, education, life style habits and morbidity.

We found unemployment was more frequent among young men then women (60 %:40 %). Among men lower education were more frequent (less then 8 years primary) than among women. The examinations revealed that unemployment strongly effected the quality of life, as most of the patients were having health problems.

The following groups of diseases were more frequent:

• Visual defects, amblyopia 21%

• Caries 19%

• Obesity 15%

• Allergic disease of the respiratory tract 14%

• Diseases of the muscular skeletal system 11%

• Skin diseases 7%

• Hypertension 6%

• Loss of hearing 3%

• Neurologic and psychiatric diseases 4%

From this study no conclusion could be drawn regarding to behavioural disorders: mental disease, depression, mental retardation, epilepsy or carcinoma cerebri, which reduces the chance of people being able to enter workforce market.

In summary, we may conclude that 80% of the young patients were fit for vocational training. Health status in 20% of patients caused exclusion. They were sent to the National Institute of Medical expertise to get a permission for an allowance.

Keywords: unemployment, health status, disease, fit for vocational training

Bevezetés

Az Európai Unióban jelenleg 18 millió munkanélküli van. A legalacsonyabb, 2,9 % a munkanélküliség Luxemburgban (1). 2003-ban a munkanélküliek közül a pályakezdők aránya átlagosan 16,6, férfiak 16 %, nők 17,4% (2).

Magyarországon a regisztrált munkanélküliek száma 344901 fő volt 2002-ben. A pályakezdő munkanélküliek aránya az összes regisztrált munkanélkülihez viszonyítva átlagosan 7,9 % volt. Ez azt jelenti, hogy a regisztrált munkanélküliek közül minden tizenkettedik pályakezdő (3. 4.).

A Fodor József Országos közegészségügyi Központ Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézetében 1993 óta vizsgáljuk a munkanélküliség hatását az egészségi állapotra (5).

Célkitűzések

Vizsgálataink során a fő célkitűzésünk annak a megállapítása volt, hogy a vizsgált pályakezdő munkanélkülieknél megállapítható-e különbség a nemek, a budapesti kerületi lakhely, valamint a különböző iskolai végzettség között, Ezenkívül azt is vizsgáltuk, hogy magasabb-e a pályakezdő munkanélküliek között a dohányosok, az alkoholfogyasztók aránya, mint az egyéb munkavállalói csoportokban. A morbiditási adatok elemzése során vizsgáltuk, mely betegségek fordulnak elő közöttük a leggyakrabban, valamint azt hogy betegebbek a pályakezdők, mint az egyéb munkanélküliek, illetve az aktív munkavállalói csoportok.

Anyag és módszer

1999. január 1. és 2003. március 31. között 1237 fő 18- 24 év közötti fiatal és 14 fő 18 év alatti fiatalkorú munkanélkülit vizsgáltunk meg a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézetében. A vizsgálatokra a munkaügyi központok kezdeményezésére került sor annak megállapítása céljából, hogy a munkanélküli fiatal egészségi szempontból milyen szakmára alkalmas. Az általános belgyógyászati, foglalkozásegészségügyi, laboratóriumi és műszeres vizsgálatok (EKG, vízus, audiometriai vizsgálat) mellett kikérdezéses módszerrel regisztráltuk a demográfiai adatokat, a szociális viszonyokat. A vizsgálatok során írásban rögzítettük az egészségi állapotban észlelt eltéréseket.

Vizsgálatunk iránya kiterjedt a pályakezdő munkanélküliek életmódbeli szokásaira is, így a dohányzásra, alkoholfogyasztásra, drogfogyasztásra, sportolásra. Az így nyert életmódbeli adatokat összehasonlítottuk más, korábban Ungváry és Grónai által végzett vizsgálatok eredményeivel.

Az adatok elemzése egyedi statisztikai programmal történt.

Eredmények

A vizsgált pályakezdő munkanélküliek között 745 fiú (60%), 492 lány (40 %) volt. Nem és lakhely szerinti megoszlásukat az 1. ábra mutatja: a fiúk 17 %-a Budán, 83 %-a Pesten, a lányok 19 %-a Budán, 81 %-a Pesten lakott. A vizsgáltak közül 2 hajléktalan volt.

A vizsgált pályakezdő munkanélküliek nem és lakhely szerinti megoszlása

1. ábra

Összes vizsgált pályakezdő munkanélküli: 1237 fő

Fiú: 745 fő (60 %)

Lány: 492 fő (40 %)

                                      Fiú                                                                                            Lány

Hajléktalan: 2 fő

A vizsgáltak lakhelyének kerület szerinti megoszlását a 2. ábra mutatja.

A fiúk közül 81 a VIII., 57 a IV. 55 a X. kerületben lakott. A lányok közül a legtöbben, 39-en a III. kerületből jöttek, ezt követte a VIII. kerületben lakók száma (37 fő)

A vizsgáltak iskolai végzettség szerinti megoszlását a 3. ábrán láthatjuk.

A vizsgáltak 57 %-a elvégezte az általános iskola 8 osztályát. Ezt követték az érettségizettek 21 %-kal, majd a szakmunkásképzőt végzettek 15 %-kal. A fiatalok 3,6 %- a szakközépiskolát, 1,8 %-a főiskolát végzett, de 1,6 %-uk még az általános iskola 8 osztályát sem fejezte be.

Iskolai végzettség tekintetében eltérés található a két nem között, míg a fiúk 64 %-a az általános iskola 8 osztályát végezte el, addig a lányok 46 %-a tartozott ebbe a csoportba. Emellett jellemző, hogy a lányok között a szakközépiskolát végzettek aránya, 36 %. Afiúknál ez az arány csupán 2,1 %.

A vizsgáltak lakóhelyének kerület szerinti megoszlása

2. ábra

Lány

Fiú

A vizsgáltak iskolai végzettség szerinti megoszlása (összesen: 1237 fő)

3. ábra

Fiú                                                                   Lány

Életmódbeli szokások

A vizsgált 1237 fiatal közül 719-en (60 %) dohányoznak. A fiúk 67 %-a, a lányok 50 %-a dohányos. A pályakezdő munkanélküli fiatalok dohányzási szokásait összehasonlítottuk más munkanélküli, hajléktalan és aktív dolgozói csoportok dohányzási szokásaival és megállapítottuk, hogy a hajléktalanok után a legtöbben a fiatal munkanélküliek csoportjában dohányoznak. A dohányzási szokások láthatók a 4. ábrán.

A dohányzási szokások

4. ábra

Összesen 1237 fő

Dohányzik 719 fő= 60 %, fiúk 67 %-a, lányok 50 %-a

Az alkoholfogyasztási szokások

5. ábra

Összesen: 1237 fő

Iszik 32 %, a fiúk 40 %-a, a lányok 22 %-a

A vizsgált 1237 fiatal 32 %-a, a fiúk 40 %-a, a lányok 22 %-a fogyaszt alkalomszerűen alkoholt. Korábbi vizsgálatainkból nyert adatainkat összehasonlítottuk a pályakezdőkével, amelyből megállapítható, hogy a szellemi dolgozók után a pályakezdő munkanélküliek között fogyasztanak a legkevesebben alkoholt.

Az alkoholfogyasztási szokások láthatók a 5. ábrán.

A pályakezdő munkanélküliek sportolási szokásai láthatók a 6. ábrán, amelyből megállapítható, hogy a vizsgáltaknak – fiatal koruk ellenére – csupán 22 %-a sportol rendszeresen, 78 %-uk egyáltalán nem. Ezzel magyarázható, hogy a fiatalok 15 %-a túlsúlyos, azaz a BI 25 feletti.

Morbiditási adatok

Valamennyi vizsgált fiatalnál egy vagy több kóros elváltozást észleltünk. Összesen a kóros eltérés száma 1658. A vizsgáltak 21 %-a viselt szemüveget, 14 %-a allergiás légúti megbetegedésben szenvedett. Magas arányban, 11 % észleltünk különböző mozgásszervi betegséget, elsősorban scoliosist.

Kiemelendő, hogy a lakossági azonos korcsoportban észleltnél (5%) magasabb, 7 % a hypertóniások aránya.

A pályakezdő munkanélküliek sportolási szokásai

6. ábra

Összesen 1237 fő

A pályakezdő munkanélküliek betegségei

7. ábra

345 fő Visus eltérés, amblyópia                                           21%

319 fő Carieses fogazat                                                       19%

234 fő Obesitas                                                                  15%

230 fő Légúti allergiás  betegség                                          14%

191 fő Mozgásrendszeri betegség (elsősorban scoliosis)      11%

141 fő Bőrgyógyászati betegségek                                        7%

101 fő Hypertónia                                                                6%

  43 fő Halláscsökkenés (5 fő hallókészülék)                         3%

  54 fő Neurológiai és pszichiátriai kórképek                         4%

  20  fő pszichosis

  13  fő depresszió

  11  fő mentális retardáció                                    Összesen: 1237 fő

    9  fő epilepszia

    1  fő carcinoma cerebri

A pályakezdő munkanélküliek vizsgálati eredményeinek összegzése

8. ábra

Összesen: 1237 fő

A vizsgálatot nem fejezte be: 18 fő

A vizsgáltak közül 54 főnél, 4 %-ban észleltünk pszichiátriai megbetegedést, közülük több 67 %-os rokkant volt.

A pályakezdő munkanélküliek betegség szerinti megoszlása látható a 7. ábrán.

A 8. ábrából megállapítható, hogy a pályakezdő munkanélküliek 20 %-a betegsége miatt semmilyen szakma elsajátítására nem volt alkalmas. Ugyanezen arány Ungváry szerint egyéb munkavállaló csoportban csupán 1 %. (6)

Megbeszélés

A munkanélküliség a piacgazdaság kísérője. Ungváry már 1993-ban megállapította, hogy a munka elvesztése hatással van a munkanélküli egészségi állapotára, elsősorban a szív-érrendszeri megbetegedések, a pszichés károsodások, az alkohol és kábítószer addikciók, valamint az öngyilkosság gyakoriságának megnövekedése jelentős (7. 8. 9.).

Hódos említi elsőként a pszichoszociális kóroki tényezők között a munkanélküliséget (10).

Ungváry szerint a munkanélküliség és az egészség kölcsönhatása az alábbiakban foglalható össze: a kreatív munka az ember létfontosságú, meghatározó tevékenysége. Elvesztése ezért értelemszerűen önmagában egészségkárosító hatású. A munkának kreatív és kényszerítő (megélhetést, ellátást biztosító) komponense van, amely ritkán lelhető fel egymástól izoláltan (9).

Az irodalomból ismert a szocio-ökonómiai státus és az egészség közötti összefüggés. A szegénység mellett a fiatalok egészségkárosító rizikótényezői közé tartozik a diszfunkcionálisan működő család, a hiányos családi kontroll, az iskolai sikertelenség, a munkanélküliség, a szabadidő strukturálatlan eltöltése.

A szociális periférián élő pályakezdő fiatalok között több dohányoznak, fogyasztanak alkoholt, vagy drogot, vagy válnak munkanélkülivé (11).

Ismert az is, hogy egészségvédő, egészségmegőrző szerepe van a sikeres munkavégzésnek, ha a fiatal célokkal van tele, jövőjével kapcsolatban tudatosság, önbizalom és adaptív küzdeni akarás jellemzi.

Vizsgálataink igazolták az irodalomból is ismert adatokat. E mellett saját eredményeinkből kiemeljük, hogy a vizsgáltak között 20%-kal több volt a fiú, mint a lány. A fiúk között gyakoribb volt az alacsonyabb szintű iskolai végzettség (8 osztály, vagy alatta) 64 %, míg a lányok körében az érettségizettek aránya 36 % emelhető ki.

A pályakezdő munkanélküliek nagy gyakorisággal kerültek ki a pesti kerületekből (VIII., X. kerület).

Az irodalmi adatokkal megegyezően a fiatalok egészségkárosító rizikótényezői nagy gyakorisággal fordultak elő, 60 %-a dohányzik, 32 %-a fogyaszt rendszeresen alkoholt és 15%-a túlsúlyos volt.

A hátrányos szocio-ökonómiai körülmény kedvezőtlen hatását igazolja, hogy a vizsgáltak között nem észleltünk egyetlen esetben sem tünet vagy betegség nélküli állapotot.

Kiemelkedően magas a mozgásszervi megbetegedésben szenvedők aránya (11%), az allergiás betegségben szenvedők aránya (14%), 7% a hipertóniások aránya.

Külön ki kell emelni azt a 54 főt, akik pszichiátriai kórképben szenvedtek, mivel véleményünk szerint ők még nehezebben találnak szakmát, munkahelyet.

A vizsgálatban résztvevők közül csupán 80% volt alkalmas bizonyos szakma elsajátítására. Ez az arány más aktív dolgozói csoportoknál 99 %.

A vizsgálataink alapján a munkanélküli fiatalok 20 %- a semmilyen szakma elsajátítására sem bizonyult alkalmasnak, így esélyük sincs arra, hogy valaha bekerüljenek a munkaerőpiacra és keresőfoglalkozásuk legyen. Ezért őket fiatal koruk ellenére az Országos Orvosszakértői Intézetbe irányítottuk járadék megállapítása végett.

Köszönetnyilvánítás:

Dr. Erdélyi Erzsébet, Dr. Pejtsik Judit, Dr. Németh Zsuzsanna, Dr. Bereczki Edit főorvosoknak, Dr. Joós Károly rezidensnek a vizsgálatok elvégzéséért, Vasas Istvánné, Kertész Gyuláné, Császár Istvánné asszisztenseknek az adatok gyűjtésében való közreműködésért, Farkas Ildikónak és Vozák Sándornénak az ábrák elkészítéséért.

Irodalomjegyzék:

1. Foglalkoztatottság, munkanélküliség http://www.omgk.hu/EA9812/Olv.html

2. Euro-zone unemploíment stable at 8,8% Euro indicators lnews release http://www.europa.eu-int/com/eurostat

3. Munkanélküliség történeti áttekintése http://www.europa.eu-int/com/eurostat

4. A bejelentett betöltetlen álláshelyek, a regisztrált Munkanélküliek és a munkanélküli-ellátásban részesülők számának alakulása http://www.fn.hu/cikk.php

5. Ungváry Gy., Grónai É., Mándi A., Béleczki L.: Tengizben munkát vállalók előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatainak tapasztalatai. Foglalkozás-egészségügy 1997. 1:6-13

6. Ungváry György, Grónai Éva, Écsy Mária, Bereczki Edit: Tapasztalatok a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok 2003. évi munkájáról. Foglalkozás-egészségügy. 2004/2 szám 4-21. oldal.

7. Ungváry György: A munkanélküliség egészségkárosító hatása. Magyar Tudomány. 38. évfolyam 1993/252. 159-167. oldal.

8. Ungváry Gy., Morvai V., Nagy I. (1999) Health risk of unemployment. Centr. Eur. J. Occup. Environ. Med. 5: 91-112.

9. Ungváry György: A munkanélküliség és az egészség kölcsönhatása. Munkaegészségtan. Szerkesztette Ungváry György. Medicina Könyvkiadó RT., 2000., 85. oldal.

10. Hódos Tibor: Munkanélküliség. A pszichoszociális eredetű megbetegedések. Munkaegészségtan. Szerkesztette Ungváry György. Medicina Könyvkiadó RT., 2000., 614-617 oldal.

11. Lozsádi Károly: A „szerzett” szívbetegségek kongenitális eredetéről. Magyar Kardiológia Kardiológusok Társasága, 1998. 27. kötet 3. szám

12. Erdélyi Erzsébet, Németh Zsuzsanna, Pejtsik Judit: Egészséges és egészségkárosodással élő fiatal munkanélküliek pályaválasztási esélyei a századfordulón. Foglalkozás-egészségügy, 2002. 1. sz. 43-51.

< Vissza / Back