Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány         

 

Magunkról

Aktuális hírek

Tevékenységek

Projektek

Folyóiratok

Szakirodalom

Rendezvények

Publikációk

Európai munkavédelem

Szakmai névjegyzékek

Szabályozás

Elérhetőségek, megközelítés

 

 

Folyóirataink tartalmából

Munkavédelem és Biztonságtechnika

Megjelent számok

Foglalkozás-egészségügy

(Summaries)

Megjelent számok
No. of Periodical

Szemelvények a „FOGLALKOZÁS-EGÉSZSÉGÜGY”
2003. évi 2. számából

 

Prof. Dr. Ungváry Gy., Dr. Dura Gy., Dr. Rodler I., Prof. Dr. Köteles Gy., Dr. Pelle S., Dr. Melles M.

Beszámoló az ÁNTSZ EU csatlakozással kapcsolatos jogharmonizációs munkájáról

A közlemény összegezi a közegészségügy-járványügy – ezen belül a munkaegészségügy, a kémiai biztonság, az élelmiszerbiztonság- és élelmezéshigiéne, a környezet-egészségügy, a sugárbiztonság- és sugáregészségügy, valamint a járványügy és járványügyi biztonság – területén honosított új jogrendszer kialakulásának legfontosabb mozzanatait, továbbá lényegének alapvető jellemzőit.

 

 

Odor Andrea

Körzeti védőnői munka a számok tükrében
1997-2001

Az elmúlt évtizedben a védőnői szolgálat számos kihívással szembesült. Fontos, hogy megpróbáljunk rugalmasan, minél gyorsabban alkalmazkodni a változásokhoz. A Népegészségügyi Programok feladatainak megfogalmazása során egyértelművé vált, hogy az egészséges emberekkel legalább annyit kell, kellene foglalkozni, hogy egészségesek maradjanak, mint a betegekkel, hogy meggyógyuljanak. A védőnők kifejezetten preventív ellátásra képzett szakemberek. Fontos, hogy maximálisan éljenek a képzettségben rejlő lehetőségekkel és érvényesítsék a gondozás során, együttműködve a gondozásban közreműködő szakemberekkel. Szükséges tudatosítani a védőnői ellátás teljes vertikumát és tartalmát, annak érdekében, hogy minél eredményesebben tudjunk közreműködni a megelőző ellátásban. Az adatok akkor érnek valamit, ha pontosak. Fontos egyéni szinten is ismernie minden védőnőnek a saját körzetére vonatkozó adatokat és figyelemmel kísérni a fejlődést önmagához, a városi, a megyei és az országos adatokhoz képest. Ez segíti a fejlődést, továbbá meghatározni a saját egészségfejlesztési célokat. Az eredmény akár pozitív, akár negatív fontos eleme lehet a személyi, tárgyi, továbbképzési, egészségnevelési programok feltételeinek fejlesztésére irányuló kezdeményezések alátámasztására.

 

 

Dr. Hegedűs Ibolya

A munkanélküliség egészségkárosító hatásának vizsgálata

Az 1999-2000-es időszakban a Work Med Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat 1997 munkanélküli személy alkalmassági vizsgálatát végezte, a munkanélküliség egészségkárosító hatásának vizsgálata céljából.

 

A vizsgálati eredmények alapján megállapítható, hogy a munkanélküliek között megnő egyes krónikus nem fertőző és bizonyos fertőző megbetegedések gyakorisága.

A betegségek megelőzésében – mely népegészségügyi cél – hangsúlyozzuk kidolgozni a munkanélküliek egészségvédelmi programját.

 

 

Hírek